Wiele osób stawia na kolorowe i pełne obrazków notatki, których wykonywanie zajmuje masę czasu i często jest zwyczajnie nieefektywne.

Dziś wiemy, że najlepiej notować czarnym długopisem na białej kartce lub w Wordzie, pomijając cały proces rysowania i wybierania eleganckich czcionek. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, ale jednocześnie będzie nam przyjemniej z nich korzystać.

W notatkach postaw na formę, która Ci odpowiada

Jeśli mapy myśli są dla Ciebie najlepszą formą notowania, spokojnie postaw na ten sposób, nawet jeśli twojemu nauczycielowi się to nie spodoba. Jeśli natomiast wolisz robić notatki w formie punktów, to nie ma w tym niczego złego i powinieneś właśnie tę formę wybrać. W notatkach chodzi przede wszystkim o to, aby zgromadzić wiedzę z wykładu czy z lekcji w jednym miejscu, w sposób czytelny i jasny dla nas.

Jednocześnie nie bój się zmienić formy, którą stosujesz, jeśli poczujesz, że jest ona dla Ciebie niewystarczająca albo za bardzo wymagająca. Dzięki temu nie przywiążesz się do sposobu, które realnie będzie Cię ograniczać i nie zmusi do pracowania na niejasnych materiałach.

Notuj, co uważasz za istotne

Twoje notatki nie powinny zawierać informacji, które nie są Ci w żadnej sposób potrzebne. Nie notuj anegdot opowiadanych przez nauczyciela, jeśli nie dotyczą one omawianego przez Ciebie tematu i nie staraj się dokładnie, słowo w słowa zapisać definicję, którą podaje wam wykładowca. Skup się na zbieraniu informacji lub słów kluczy, które realnie Ci się przydadzą, niekoniecznie na zaliczeniu, ale również w życiu.

Przygotuj się na to, że będziesz musiał wybierać z tego, co usłyszysz, co zmusi Cię do pozostania w skupieniu przez większą część zajęć. Opłaci się to jednak, bo dzięki temu twoje notatki będą zawierać wszystko to, co faktycznie warto było zapisać.

Więcej artykułów o interesujących sposobnych nauki i edukacji znajdziesz w serwisie https://www.kulturalny.pl/.

Używaj jednego lub podobnych kolorów

Jeśli lubisz wprowadzać kolory do swoich notatek, postaraj się nie mieszać ich ze sobą za bardzo. Kolorem dominującym w nich dalej powinien znajdować się czarny lub niebieski, w zależności od tego, jaki kolor ma twój długopis.

Postaw na jeden kolor lub podobną bazę kolorystyczną tak, żeby ich ilość i odcienie nie przytłoczyły Cię i nie sprawiły, że ciężko będzie Ci do tych notatek wracać. Podkreślaj tylko jednym kolorem na dział, staraj się używać takich samych kolorów karteczek samoprzylepnych i nie ozdabiaj za mocno marginesów, głównie dlatego, że możesz zmieścić tam dopiski lub uzupełnienie informacji znajdujących się w twoich notatkach.