Klasa maturalna jest na pewno ciężkim okresem w życiu każdego maturzysty. Czas do bardzo ważnej dla każdego imprezy, studniówki, mija bardzo wolno, nikt nie myśli poważnie o egzaminie dojrzałości, wydaje nam się, ze w końcu zostało do niego bardzo dużo czasu, damy radę nadrobić cały materiał.

Przygotowanie do matury

No właśnie, tak tylko nam się wydaje. Zajmujemy się sukienkami, garniturami, doborem partnerów. Po studniówce nie zdążymy,,się obejrzeć” a już zbliża się majówka, bez wątpienia czas znienawidzony przez każdego maturzystę, pełen stresu, nauki i przygotowań, a za oknami piękna pogoda, młodsi lub starsi znajomi imprezują i grillują, a na nas czeka jedynie sterta książek. Jednak satysfakcja z dobrze zdanej matury jest ogromna. I wiem, że zabrzmi to pewnie banalnie, ale warto, naprawdę warto jak najwcześniej zacząć przygotowania, by potem nie żałować straconego czasu. Szczególnie, że w ostatnich latach średnie wyniki matur są coraz niższe. Widać to na przykładzie statystyk opublikowanych na stronie www.gorzowinfo.pl, które dotyczą uczniów w Gorzowie Wielkopolskim i całym województwie lubuskim. Wszystko zdążymy nadrobić, a ten egzamin w dużej mierze decyduje o naszej przyszłości. Potem natomiast przychodzi najtrudniejsza decyzja-wybór kierunku studiów, a także miasta, w których chcemy spędzić kilka najbliższych lat.

Wybór przyszłości

Musimy wiedzieć, co nas interesuje, czemu chcielibyśmy poświęcić kilkadziesiąt lat naszego życia. Oczywiście warto pamiętać o tym, że z czegoś musimy się utrzymywać, dlatego nie tylko to, co nas pasjonuje powinno być głównym wyznacznikiem. Przychodzi czas, w którym sami decydujemy o swoim życiu, rodzice mogą nam jedynie podpowiadać, jednak powinna być to tylko nasza decyzja. Każdy chciałby wybrać jak najlepiej, odnaleźć się na danym kierunku, jednak musimy pamiętać, że zawsze istnieje opcja przeniesienia, bo w końcu w wieku 18/19 lat ciężko podejmować ostateczne decyzje.