Morza i oceany są bardzo ważną częścią naszej planety i pokrywają około 70% powierzchni Ziemi. Oprócz tego, że są siedliskiem wielkiej różnorodności biologicznej organizmów, z przedstawicielami prawie wszystkich istniejących form życia, ponad 90% wymiany towarowej między krajami jest transportowana przez ich wody. Tak więc morza i oceany są bardzo ważnym źródłem zasobów naturalnych, od którego zależy wiele miejsc pracy i gospodarka wielu krajów. Jeśli jesteś pasjonatem morza i chcesz dowiedzieć się o nim więcej, prezentujemy Ci ten artykuł, w którym skupiamy się na wyjaśnieniu czym jest dno morskie.

Rodzaje dna morskiego

Ile razy pływaliście na plaży i patrzyliście na dno morza szukając jakichś jego mieszkańców? Jak widać, dno morskie może się różnić w zależności od obszaru, w którym pływasz lub nurkujesz, a także od tego, czy płyniesz dalej, czy pozostajesz na wybrzeżu. Istnieją różne rodzaje dna morskiego i oceanicznego, a każdy z nich jest domem dla innych ekosystemów morskich i określonej rzeźby oceanu. Oto dwa różne rodzaje dna morskiego, które można znaleźć:

Skaliste dno morskie

Są to twarde dna morskie, odporne na pływy i prądy morskie, które odpowiadają podziemnemu przedłużeniu skalnej rzeźby terenu. Na tych dnach morskich żyją mięczaki, glony, skorupiaki, gąbki, szkarłupnie, koralowce i cnidaria.

Piaszczyste dno morskie

Są to miękkie dna morskie, rzadziej spotykane niż poprzednie, a występujące zazwyczaj na bagnach, w kanionach lub ujściach rzek, albo na obszarach o dużej głębokości. Ten rodzaj dna morskiego składa się zazwyczaj z drobnych i drobnoziarnistych materiałów, takich jak m.in. piaski czy muły. Najbardziej reprezentatywnymi zbiorowiskami tego typu dna morskiego są łąki morskich fanerogamów zwane oceanicznymi Posedoniami, charakteryzujące się wysoką wartością ekologiczną. Łaki te tworzą ostoje i miejsce lęgowe dla wielu innych gatunków. Jednakże te łąki posidonii są bardzo wrażliwe na wpływy połowów, jak również na zanieczyszczenia i wprowadzenie gatunków inwazyjnych i/lub szkodników.

Znaczenie dna morskiego

Dno morskie ma zasadnicze znaczenie dla życia morskiego, stanowiąc podporę dla wielu gatunków, których obecność zapewnia również siedlisko dla innych organizmów morskich. Niektóre zostały nawet porównane do tropikalnych lasów deszczowych.

Przed laty uważano, że ta część oceanów to jedynie pozbawione życia równiny. Jednak rozwój pierwszych łodzi podwodnych ułatwił nurkowanie na duże głębokości, co doprowadziło do wielkich odkryć dotyczących dna morskiego i jego kanionów, równin i gór podwodnych. Z drugiej strony dno morskie odgrywa kluczową rolę, stanowiąc naturalną barierę przed erozją lub innymi zjawiskami, które mogłyby je zmienić.

Źródło: https://ustronie24.pl – portal o morzu Bałtyckim i plażowaniu.