Nerwy, panika i strach to niektóre z emocji, które doświadcza się na przy zdawaniu egzaminu. Zwłaszcza jeśli jest on decydujący dla zaliczenia kursu na uczelni. Powszechne jest posiadanie tych uczuć, ale musimy nauczyć się sobie z nimi radzić. Jak sobie z tym radzić?

Przygotuj się do testu – zacznij się uczyć do egzaminu. Aby to zrobić, przygotuj materiały do nauki, zrób plan zajęć i znajdź odpowiednie miejsce do nauki bez zakłóceń.

Znajdź odprężenie – dobrze jest się skoncentrować, aby dobrze wykonać swoją pracę, ale trzeba też odpocząć, aby być spokojniejszym i bardziej nieustraszonym. Na przykład, można spróbować wziąć wolne, głębokie oddechy. Następnie, spiąć i rozluźnić mięśnie. To uczucie relaksu jest niedoceniane i bardzo korzystne.

Utrzymuj pozytywne nastawienie – jeśli masz negatywne wyobrażenia o swoich osiągnięciach na teście, po prostu sabotujesz siebie. Pozytywne nastawienie do testu pomoże Ci w lepszej koncentracji.

Jak pogodzić naukę i zajęcia sportowe?

Testy są ważne, ale nie doprowadzają do skrajności – nikt nie ma wątpliwości, że testy są ważne, ale przesadzanie w tym temacie tylko sprawi, że będziesz bardziej zestresowany i w końcu bardziej przestraszony, aby stawić czoła tej ocenie. Zrelaksuj się! To tylko test.

Czas na konsultację ze specjalistą j jeśli zauważyłeś, że strach, niepokój i inne fizyczne objawy są bardzo silne, stoisz przed przypadkiem, który wymaga profesjonalnej pomocy. Nie czekaj dłużej i daj sobie pomóc. Po zastosowaniu się do tych wskazówek, strach przed testami odejdzie w przeszłość. Przygotuj się na test i nie pozwól, by cokolwiek cię sparaliżowało.