Mit 1: Rak jest zaraźliwy.

Żaden rodzaj raka nie jest zaraźliwy. To nie jest choroba, która łatwo się rozprzestrzenia. Jednym ze sposobów na uzyskanie raka od jednej osoby do drugiej jest przeszczepienie organów od dawcy, który miał raka. Inny sposób jest przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), choroby przenoszonej drogą płciową, która zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, odbytu i niektórych raków głowy i szyi.

Mit 2: Cukier rozwija raka.

Mówi się, że cukier pobudza wzrost nowotworu, ponieważ komórki nowotworowe zużywają więcej glukozy niż normalne komórki. Jednakże twierdzenie to nie jest poparte naukowo. Jedzenie cukru nie sprawi, że komórki nowotworowe będą rosły szybko, ani jedzenie cukru nie sprawi, że będą rosły powoli.

Mit 3: Telefony komórkowe powodują raka.

Rak jest powodowany przez mutacje genetyczne a komórki emitują energię o niskiej częstotliwości, które nie powodują żadnych uszkodzeń genów. Więc nie ma dowodu, że telefony komórkowe powodują raka.

Nauka wiadomosci

Mit 4: Antyperspiranty lub dezodoranty wywołują raka.

Do tej pory nie stwierdzono żadnego związku pomiędzy substancjami zawartymi w dezodorantach lub antyperspirantach a zmianami w tkance.

Mit 5: Sztuczne substancje słodzące powodują raka

Substytuty cukru, takie jak sacharyna, cyklaminian, aspartam i sukraloza, według kilku badań nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka. Wszystkie te sztuczne substancje słodzące, z wyjątkiem cyklaminianu, zostały zatwierdzone przez odpowiednie instytucje.

Mit 6: Ludzie pesymistyczni są bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na raka.

Wiele osób uważa, że postawa ta odgrywa dużą rolę w rozwoju raka. Jak na razie nie ma żadnych naukowych dowodów na to. Pozytywne nastawienie poprawia jakość życia człowieka podczas leczenia raka, ale nie zapobiega i nie leczy choroby.